Hästiistuvaid riideid ei ole alati lihtne oma garderoobi leida. Jalutad poest poodi või tellid taaskord uue paki pakiautomaati ning pead need tagastama. Kord on valitu liiga lühike või pikk või ei sobi kehakujuga. Fibami asutaja Ailen rääkis Tallinna Loomeinkubaatorile antud intervjuus lähemalt, kas ja kuidas on tema need küsimused tootmisel lahendanud ning mis on päriselt missioon, mida soovib täita.
Mis teeb spordiriiete loomise keeruliseks ja mis on sellega seotud väljakutsed?
Ma arvan, et spordiriietega on kaks peamist küsimust. Üks on kahtlemata materjal ja teine on toote istuvus ja funktsionaalsus. Kui need elemendid on puudu, siis ei ole ka klient riietest huvitatud. Spordiriided peavad olema maksimaalselt mugavad ja see on suur väljakutse.
Kui sa alles alustad ja sul ei ole veel mitte midagi läbi proovitud, siis pead oskama valida sadade erinevate valikute seast ja hakkama kuskilt testimisega pihta. Sain palju abi tuttava käest, kes aitas leida õigeid kangatootjaid, kelle poole pöörduda. Mina valisin kangad selle järgi, et täita need soovid mis minu silmis puudu olid – tahtsin, et kangas oleks hea katvusega ja mitte liiga õhuke, et retuusid sportides läbi ei paistaks. Samuti oli oluline kangatootja asukoht ja usaldusväärsus, tootmismeetodid ja valiku suurus. Ja kõlab uskumatult, aga see tootja ning need kangad, mis kohe alguses välja valisin on tänaseks endiselt kasutusel ning ei ole pidanud ühtegi materjali välja vahetama.
Suur väljakutse on muidugi ka toote istuvus. Seda ei olegi võimalik kohe alguses 100% paika saada, sest iga asi vajab testimist erinevate inimeste peal. Esimene partii oli väga väike ja just täpselt nii ideaalne kui ta selleks hetkeks olla sai. Iga järgnev partii sai juba mõningad täiendused – näiteks olen mitmeid kordi muutnud vööjoone proportsioone ning samuti retuuside pikkuseid. Tootmine ja tootearendus on pidev protsess.
Kõige alguses tulingi turule kõigest 6 põhitootega ning rohkem ei olekski jõudnud tol hetkel uusi tooteid välja arendada. Otsustasin luua ühe korraliku paari taskutega retuuse ning selle juurde 3 erinevat pluusi varianti. Samuti vabaaja liinile dressikomplekt. Võtsin eesmärgiks võimalikult kiiresti turule tulla ning sai kindlasti võetud ka mitmeid riske. Alati on võimalik võtta rahulikult, testida ja arendada tooteid kauem. Aga minu iseloomuga see liiga hästi ei sobi – kui ma juba midagi teen, siis teen täie rauaga.
Konkurente on spordirõivaste tootjate hulgas palju. Kuidas Fibami teistest erineb?
Ma tahaks arvata, et neid asju on rohkem kui üks ning tegelikult on iga bränd just selle looja peegeldus, mida ei olegi võimalik alati sõnadesse panna. Usun, et üks suurimaid konkurentsieeliseid on just see personaalsus ja pühendumus, millega ma oma tooteid arendan ja loon. Tänu eestimaisele tootmisele on mul võimalik pakkuda ka erilahendusi, mis teeb Fibami brändina väga personaalseks.
Aga kui minna detailseks, siis kindlasti toodete istuvus on üks suur pluss, mida on siiani näidanud ka minimaalne toote tagastuste arv. Ma olen lähenenud toodetele just lähtuvalt Eesti naiste kehadest ning jälgin hoolega, mis kandja jaoks oluline on. Isegi venivast kangast retuuside puhul ei ole võimalik saavutada head istuvust, kui su kehatüüp on täielik vastand sellele, kelle jaoks see toode on disainitud. Hetkel olengi katsetanud retuuse kahele erinevale kehatüübile ning kindlasti on see ennast õigustanud.
Kui hakkasin toodet välja arendama, lõin kohe ka fookusgrupi, et uurida ka teiste käest mis võiks antud tootegrupi puudused olla. Lähtuvalt fookusgrupist sain ka kohe aru, et võin oma retuuside vööjoont kehakujude jaoks parajaks timmida nii palju kui tahan, aga kui retuusid on kandjale liiga lühikesed, siis jäävad need retuusid ikkagi ostmata. Kuigi see teeb tootmise ja ka tootearenduse palju keerukamaks ja kallimaks, otsustasin pakkuda kõiki retuuse ja pükse kolmes erinevas pikkuses.
Mis on olnud kõige populaarsem toode?
Hetkel on suuremad müügihitid just spordiliinist. Eriliselt hästi on vastu võetud nii taskutega retuusid kui ka Jogger retuusid, mis on dressipükste ja retuuside kombo. Ja ei saa salata, et ülimalt pehmed bambuspluusid on samuti olnud paljude lemmikud nii trennis kui ka vabal ajal. Talvehooaja eel on aga vaieldamatu lemmik Fibami soe spordipusa ja retuusid, mis on loodud just väljas sportimiseks. Neid kõiki tooteid sain ka juba esimesel tegutsemisaastal katsetada ning olen positiivselt üllatunud, et neid tootehitte on täitsa mitu.
Tooted on toodetud Eestis?
Just. Kõik tooted on Eestis toodetud ning kasutan selleks erinevaid koostööpartnereid. Kuna olen võtnud eesmärgi hoida ladu võimalikult optimaalsena, siis pidin leidma sellise tootmispartneri, kes oleks samuti paindlik ning tootmisajad ei oleks liiga pikalt ette broneeritud. Hetkel ei kujuta ette, et peaksin kuskil kaugel tootma, sest see tähendaks oluliselt pikemat tootmisahelat ning liiga palju ennustamist, mis suurused või värvid võiksid kõige rohkem müüa.
Kus sa Fibamit järgmise aasta pärast näed?
Ma arvan, et mingeid väga suuri muutusi ei tule. Eesmärk on Eestis kanda kinnitada ja panustada sellesse, et jõuda olemasolevate mudelitega rohkemate inimesteni. Olles osalenud erinevatel disainimüügi pop-up’idel, on tekkinud näiteks orgaaniline huvi ka Soome turu poolt, mida plaanin ekspordi suunal veidi lähemalt kombata.
Mis on need märksõnad, mis iseloomustavad Fibamit?
Esimene ja väga oluline märksõna on personaalsus. See ei olnud algselt nii tugev märksõna, aga on muutunud ja kasvanud brändi sisse. Tahan, et iga toode, mis jõuab kliendini, ei seisaks kapis, vaid oleks päriselt kasutuses. Seetõttu tahan, et klient oleks 100% rahul. Minu jaoks on iga Fibami klient justkui visiitkaart. Ma olen valmis pingutama ja vaeva nägema, et täita mõni erisoov või muuta toodet vastavalt kliendi nägemusele ning vajadustele. Näiteks pusast on saanud pusakleit või bambuspluusist tuunika.
Minu jaoks väga oluline on see, et Fibami on eestimaine ettevõte. Kogu tegevus – süda ja hing on Eestis. Tooted valmivad Tallinnas ja ma saan alati minna kohale, et veenduda kvaliteedis või koos lõiked üle vaadata. Jah, tõepoolest, kangas tuleb Itaaliast. Oleme leidnud spordikangaste tootja, kellega oleme väga rahul ja aina enam tuleb valikusse veelgi jätkusuutlikumad lahendused. Kõik meie kangad on OEKO-TEX 100 sertifikaadiga ning kõik meie spordiriiete kollektsioon on valmistatud spetsiaalsetest spordikangastest, mis on toodetud BLUESIGN sertifikaati omavas tehases. Vabaaja kollektsioonides kasutame eelkõige bambust, mis on naturaalne ja keskkonnasõbralik kangas ning samuti viskoosi. Materjalide kohta saad täpsemalt lugeda siit.
Korra juba sai mainitud jätkusuutlikust. Seda jälgime nii materjalide kui ka tootmislahenduste osas. Me ei tooda suuri partiisid, vaid pakume natukene pikemat tarneaega ja toodame vastavalt tellimustele. Populaarsemad tooted ja suurused on aeg-ajalt ka kohe olemas. Aga mis seal salata, ka välismaalt tellides läheb ju aega. Soovime, et iga kangas, mille oleme ostnud, saaks päriselt kellegi omaks. Tooted on tehtud nii, et keegi teine või mina ise kindlasti soovin neid kanda.
Disainimisel arvestan seda, et tooted oleks ajatud, nii et kliendil oleks võimalik neid kanda ka mitme aasta pärast. Kvaliteetsed materjalid peavad vastu ja neid on võimalik oluliselt kauem kasutada. Ja spordiriiete puhul ei piisa ainult ilust – oluline on ka praktilisus.
Nii on algne idee pakkuda spordiriideid erinevatele kehatüüpidele väga palju kasvanud ja arenenud. Mitmed märksõnad on muidugi kaasas käinud algusest peale, kuid ajas on saanud fookus veelgi paremini paika ning oleme saanud seda tegudega kinnitada.
Aga siiski usun, et see on Fibami teekonna algus ja koos klientidega muutume veelgi tugevamaks. Kui sul on mõni soov, mille usud, et saame täita, siis anna sellest julgelt märku.
Kui aga soovid lugeda lähemalt ettevõtlusega seotud väljakutsetest, siis saab pikemat intervjuud lugeda Tallinna Loomeinkubaatori lehelt.