Toitumine ja energia
Olete kindlasti juba tunnetanud, et õhtud lähevad pimedamaks ja energiatase hakkab langema.
Aga kuidas seda vältida ?
Küsisime nõu toitumisnõustaja Elis Nikolai käest. Elis pani kirja kasulikud nõuanded, et tunda ennast hästi ka läbi sügise ja talve Meie saime palju häid nippe, mida tasub kõrva taha panna !
Elis Nikolai: “Juba peagi ongi hilissügis ukse ees ja paratamatult muutuvad päevad lühemaks, päikesevalgust näeme järjest harvem ning see mõjutab ka meie energiataset, elujõudu ja ka immuunsüsteemi. Jagan mõningaid mõtteid, kuidas siis sügisel oma immuunsüsteemi turgutada, et sellele veidi külmale ja pimedale sügisele reipalt vastu minna.
C-vitamiin on kindlasti teada-tuntud immuunsüsteemi turgutaja. C-vitamiin on tegelikult hästi võimas antioksüdant, mida võib pidada ka energia ja elujõu vitamiiniks.
Tsitruselised sisaldavad head koguses C-vitamiini, aga kas teadsid, et paprika sisaldab 3 x rohkem C-vitamiini kui apelsin?
Eriti C-vitamiinirikkad on ka hapud sügisesed marjad, nagu näiteks astelpaju, pohlad, jõhvikad. Mina lisan neid lisaks magusatele marjadele alati smuutisse. Lisaks pistan veel blenderisse C-vitamiini rikkaid rohelisi lehtvilju, nt spinatit vōi lehtkapsast Smuuti on minu meelest ideaalne viis, kuidas oma organismile korralik C-vitamiini ja tegelikult ka teiste vitamiinide laks anda!
Hea nipp on see kui lisad smuutile vedelikuks sooja/isegi kuuma vett, nii ei ole lõpptulemus ka nii külm ning sobib joomiseks ka jahedamatel hommikutel
Samuti tasub aga teada, et toidu kuumtöötlemisel 55% C-vitamiinist hävib, seega osa toidust tasuks aastaringselt toorena tarbida.
Tsink ja seleen on samuti vitamiinid, mis on tugeva immuunsüsteemi tagamiseks vajalikud. Seleeni leidub ühtedes minu lemmikutes – para- ehk brasiilia pähklites. Ainuüksi ühest pähklist saad juba päevase vajaliku seleeni koguse kätte.
Ülioluline on tugeva immuunsüsteemi kohapealt ka soolestiku tervis. 70% immuunsüsteemist tegelikult asubki meie soolestikus!
Selleks, et soolestiku mikrobioom oleks tasakaalus tasuks tarbida piisavalt kiudaineid. Kiudaineid aga leiab ainult taimses toidus ning oluliselt rohkem on kiudaineid töötlemata toidus – seega jälle üks hea põhjust, mis oma menüüsse rohkem töötlemata taimset toitu lisada.
Küll aga on soolestikule olulised ka naturaalsed probiootikumid. Neid leiame näiteks hapendatud kapsast, Kimchist või ka naturaalsest jogurtist. Hapukapsas on ka väga C-vitamiini rikas, seega kasu on kohe topelt!
Oluline on lihtsalt teada, et pimedamal ja külmemal ajal kipub meie organism olema veidi nōrgem ning üks asi, mida meie saame ise ära teha, on anda oma kehale rohkem seda, mida tal PÄRISELT vaja on – eelkōige ikka toitainerikast töötlemata ja vōimalikult värvilist toitu.
Aitäh Elisele soovituste eest Hoiame enda keha ja vaimu tervena!